• Matematyka to też robotyka.

          • Kolejnymi działaniami w ramach projektu mPotęga były warsztaty z robotyki, podczas których uczniowie poznali podstawy programowania obiektowego, scratch oraz programowania Mboot za pomocą makeblocków. Pracując w grupach, uczestnicy zbudowali z klocków Lego Education Spike rowerzystę i rower, następnie zaprogramowali trasę, którą pokonywał rowerzysta. Oprócz tego zaprogramowali Mboota i jego trasę. Uczniowie dokonywali pomiarów trasy, obliczali długość trasy oraz zamieniali i przeliczali jednostki. Mierzyli również czas przejazdu trasy przy różnych prędkościach pojazdu. 

            Warsztaty prowadzono za pomocą metody STEAM (z angielskiego Science, Technology, Engineering, Art and Mathematics). Jest to nowatorskie podejście do nauczania, wykorzystujące Naukę, Technologię, Inżynierię, Sztukę i Matematykę jako sposób nakierowania uczniów w poszukiwaniu dialogu i krytycznym myśleniu. Zajęcia rozwijały myślenie matematyczne, wyobraźnię przestrzenną oraz myślenie logiczne, umiejętność  przewidywania i rozwiązywania problemów, kreatywność, cierpliwość, a także umiejętność uczenia się na błędach. Uczestnicy warsztatów nie tylko składali roboty i programowali je, ale także poznali wiele ciekawych faktów, dzielili się swoja wiedzą, odkrywali świat nowoczesnych technologii, łącząc je z tradycyjną matematyką. Działania te z pewnością zaprocentują w ich przyszłości. 

          • Dzień Dyni.

          • Żył sobie kiedyś Jacek, który był okrutnym skąpcem, oszukał nawet diabła. Kiedy zmarł, nie dostał się ani do nieba, ani do piekła. Miał się on pojawiać się na ziemi 31 października i za karę chodzić z lampionem po świecie aż do Dnia Sądu Ostatecznego, strasząc ludzi.

            Tyle legenda! Dzień Dyni to przede wszystkim wesoła zabawa, która angażuje i jednoczy wszystkich. W naszej szkole odbył się Konkurs na najbardziej radosną dynię. Łacznie przygotowano 30 dyń, spośród których wybrano te najweselsze. 

          • Dzień Edukacji Narodowej

          • Dzień Edukacji Narodowej to najważniejsze święto wszystkich nauczycieli i uczniów. Zwyczajowo przypada ono 14 października. 

            Skąd wziął się Dzień Nauczyciela?

            Dzień Edukacji Narodowej został ustanowiony 27 kwietnia 1972 roku w celu upamiętnienia rocznicy powstania Komisji Edukacji Narodowej, która została utworzona z inicjatywy króla Stanisława II Augusta i zrealizowana przez Sejm Rozbiorowy w dniu 14 października 1773 roku. Stąd właśnie święto to przypada właśnie w połowie października. Przez pierwsze 10 lat istnienia Dzień Edukacji Narodowej był nazywany Dniem Nauczyciela. Dziś ta nazwa funkcjonuje w języku potocznym.

            Dzień ten to okazja do złożenia najlepszych życzeń Nauczycielom i wszystkim Pracownikom Oświaty. 

          • Matematyka 3D i w 3D

          • W ramach IX edycji Projektu mPotęga w szkole przeprowadzono zajęcia z użyciem drukarki 3D. W trakcie warsztatów uczniowie poznali budowę, zasady działania i zastosowanie drukarki 3D, a następnie przy użyciu programu TinkerCAD zaprojektowali i wydrukowali wybrane modele brył i figur oraz zajęcia metodą Bloksów, których celem było obliczanie obwodów, pól powierzchni i objętości wydrukowanych figur w oparciu o ich pomiary. 

          • IX edycja Projektu mPotęga

          • Pod hasłem Matematyka przyszłości rusza w naszej szkole 

            IX edycja Projektu mPotęga. 

            W ramach działań zajmiemy się następującymi problemami:

            Matematyka 3D i w 3D.

            Matematyka to też robotyka.

            Wizyta w wirtualnym świecie.

            Matematyczny festyn rodzinny,

             

          • Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2022/2023

          • 1 września rozpoczęliśmy nowy rok szkolny 2022/2023. Po słonecznych, wakacyjnych miesiącach spotkaliśmy się z nauczycielami, klasami szkolnymi, a przede wszystkim koleżankami i kolegami. Było wiele uśmiechów i dobrych życzeń. W czasie apelu przypomniano również o 83. rocznicy wybuchu drugiej wojny światowej i agresji sowieckiej na Polskę.

             

          • Uwaga Uczniowie!

          • Uroczyste rozpoczecie roku szkolnego 2022/ 2023 w czwartek, 1 wrzesnia o godzinie 9.00.

            Dowozy w tym dniu - Kuchary Borowe - 8.45

            Do zobaczenia w murach szkoły!!!

          • Uroczyste zakończenie roku szkolnego 2021/2022

          • Nie tak dawno był wrzesień i witaliśmy się w nowym roku szkolnym, a dzisiaj już jest 24 czerwca i od kilku godzin trwają długo wyczekiwane wakacje! Nadszedł czas podsumowań i pożegnań. Wielu uczniów naszej szkoły otrzymało świadectwo z wyróżnieniem oraz nagrodę książkową ufundowaną przez Radę Rodziców, a pięcioro absolwentów również Nagrodę Burmistrza Gminy i Miasta Rychwał. Pożegnaliśmy dziś uczniów klasy ósmej, którzy rozpoczynają nowy rozdział swego życia, a także Panią Elżbietę Gołzę, która odeszłą na zasłużoną emeryturę.

            Dziękujemy Wszystkim za ten wspólny rok, który minął w mgnieniu oka. Było wiele nauki i sprawdzianów, ale było też mnóstwo wspaniałych chwil niezwiązanych z lekcjami i nauką, bo śmiało można powiedzieć, że szkoła jest dla nas drugim domem. Mamy nadzieję, że wszyscy będziemy wspominać te chwile z uśmiechem na twarzy!

            Życzymy naszym Absolwentom i Uczniom dalszych sukcesów i oczywiście niezapomnianych wakacji. Pamiętajcie, że każdy z Was jest niepowtarzalnym, wyjątkowym i wartościowym młodym człowiekiem o nieograniczonych możliwościach. Niech to przesłanie towarzyszy Wam każdego dnia, daje siłę i pozwala uwierzyć w siebie.

          • Festyn Rodzinny z okazji Dnia Dziecka

          • Dziś odbył się Festyn Rodzinny z okazji Dnia Dziecka przygotowany przez Radę Rodziców, a współfinansowany przez Stowarzyszenie Rodzina, Kultura, Edukacja, Rozwój Wsi Centrum w Grodźcu. Dzieci bawił zespól Blask, który przygotował atrakcyjne animacje. Na milusińskich czekała też wspaniała zjeżdżalnia. W dniu dzisiejszym gościliśmy również Pana Feliksa Szymańskiego- prezesa i Pana Zdzisława Łuczaka- członka zarządu wspomnianego stowarzyszenia. Stało się to okazją do wyrażenia wdzięczności i osobistego podziękowania naszym sponsorom. 

          • Szkolna inscenizacja

          • Klasa trzecia przygotowała dziś dla swoich młodszych kolegów krótką inscenizację klasycznych utworów literatury dla dzieci.

          • XXIII Święto Ziemi Rychwalskiej – RYCHWALIA 2022

          • Tegoroczne Rychwalia przeszły już do historii. Jednak dla naszych uczniów był to dzień wyjątkowy. Po tym, jak  zdobyli pierwszwe miejsce w Letniej Gminnej Spartakiadzie Sportowej rozgrywanej z okazji Dnia Dziecka, w tym właśnie dniu Pan Dyrektor miał zaszczyt odebrać dla szkoły pamiątkowy puchar. Ponad to nasze uczennice z klasy ósmej: Zuzanna Juszczak i Kinga Bącler reprezentowały szkołę podczas Szkolnej Estrady. 

          • Wielki sukces sportowy!!!

          • Drużyna reprezentująca naszą szkołę odniosła wielki sukces sportowy!!! Nasi uczniowie zdobyli pierwszwe miejsce w Letniej Gminnej Spartakiadzie Sportowej rozgrywanej z okazji Dnia Dziecka. Zwycięzcy  poszczególnych konkurencji otrzymali medale, a szkoła puchar, który będzie uroczyście wręczony podczas tegorocznych Rychwaliów.

          • Majowe święta

          • ,,Naród, który nie zna swej historii, skazany jest na jej powtórne przeżycie."

            Maj jest miesiącem szczególnym w historii Polski. W jego pierwszych dniach obchodzione są trzy ważne święta: Święto Pracy, Dzień Flagi Państwowej oraz Polonii i Polaków za granicą i 231 Rocznica Uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Jest to też okazja do przypomnienie o chwalebnych kartach naszej historii. Uczciliśmy te wielkie święta okolicznościowym apelem. 

          • Dzień Kostki Rubika

          • Historia kostek Rubika rozpoczyna się od modelu 3x3. To taką kostkę wymyślił Węgier Ernő Rubik i to kostki 3x3 były tymi pierwszymi, które już w latach 70-tych podbiły cały świat i którymi interesował się każdy. Uważana za standard kostka 3x3 do dziś znajduje miliony wielbicieli zarówno w wersji klasycznej jak i w wielu dostępnych obecnie wariacjach. Kostka Rubika doskonale nadają się do bicia rekordów w speedcubingu, a układanie jej to doskonałe połaczenie zabawy z nauką.

            Fani kostki Rubika: Łukasz i Mieszko przybliżyli nam dzieje tej niezwykłej zabawki, jej niecodzienne rodzaje oraz dali pokaz układania różnych modeli kostki Rubika. 

          • Wycieczki szkolna

          • Dzięki Stowarzyszeniu Rodzina, Kultura, Edukacja, Rozwój Wsi Centrum w Grodźcu- naszym sponsorom-  uczniowie szkoły uczestniczyli w dwóch wycieczkach. Najpierw, 4 kwietnia, dzieci młodsze pojechały do Gołuchowa, gdzie zwiedziłys renesansowy zamek, który liczy sobie już ponad 400 lat  do dziś zachwyca swoim pięknem, kunsztem i tajemniczością, położony we wspaniałym parku- arboretum, wzorowanym na angielskich ogrodach. Później, oczywiście, odwiedziły zagrodę żubrów i uczestniczyły w lekcji muzealnej. 

            Tydzień poźniej, 12 kwietnia, dzieci starsze wyjechały do Wrocławia. Wycieczkę rozpoczęliśmy od Centrum wiedzy o wodzie Hydropolis, poźniej poznaliśmy historię i obejrzeliśmy Halę Stulecia oraz spacerowaliśmy po Ogrodzie Japońskim, podziwiając orientalne rośliny i dzieła architektury. Kolejno był Rynek Główny z jego zabytkami i ciekawostkami, Panorama Racławicka oraz rejs stakiem o wdzięcznej nazwie Kaczuszka po Odrze i przyległych kanałach. Chętni, dzięki odpowiedniej aplikacji, kolekcjonowali krasnale. Wspaniale spędziliśmy czas, łaczac edukację z rozrywką!

          • Witaj Wiosno!!!

          • Tegoroczna zima wszystkim juz dała się we znaki, więc od dawna szukaliśmy pierwszych symptomów wiosny, pierwszych wiosennych kwiatów, śpiewu ptaków i słonecznych promieni. I jest!!! Obudziła nas pięknymi promieniami słońca, a my powitaliśmy ją wspaniałą zabawą. 21 marca, pierwszego dnia wiosny, spotkaliśmy się na turnieju międzyklasowym - Familiada. Rywalizowały ze sobą klasy 8 i 7 oraz 6 i 4. Tym razem to starsi uczniowie byli górą. Uśmiech towarzyszył wszystkim nie tylko z powodu sucharów prowadzącego...

            Uczniowie przygotowali również plakaty, rysunki oraz wiersze o wiośnie.

            W tym dniu rozstrzygnięto również rywalizację na Szkolnego Mistrza Liczby Pi. Została nim Maria Kwiryng z wynikiem 108 cyfr po przecinku.

            Zabawę zakończył finał akcji ,,Dzień bez plecak".

          • Międzynarodowy Dzień Liczby Pi

          • Od 1988 roku 14 marca obchodzone jest święto liczby Pi (14 marca to dzień urodzin Alberta Einsteina - 3.14 w amerykańskim zapisie daty urodzin). Dzień szczególnie hucznie obchodzony w Ameryce, ale w naszym kraju również z roku na rok zyskuje coraz większą popularność.

            Symbol liczby Pi  - π - został pierwszy raz użyty w 1706 roku. Jest to pierwsza litera greckiego słowa περίμετρον – perimetron, co oznacza obwód.

            Liczba Pi  – zgodnie z matematyczną definicją – to stosunek obwodu koła do jego średnicy, zapisywana jest w postaci symbolu: π.  Przybliżona wartość liczby wynosi 3,14 – tyle o liczbie Pi wie większość z nas.

            A tak naprawdę czym jest owa liczba π i gdzie się ją wykorzystuje?

            Oprócz wzorów matematycznych wykorzystywana jest również we wzorach fizycznych, demograficznych, a także epidemiologicznych. Wykorzystanie jej pozwala na wykonanie obliczeń z wysoką dokładnością. Stosuje się ją w geometrii, analizie matematycznej, teorii liczb, rachunku prawdopodobieństwa, demografii, równaniach teorii grawitacji, a także matematyce kwantowej.

            W ramach obchodów liczby Pi uczniowie naszej szkoły utworzyli żywy łańcuch oraz odbył się konkurs na znajomość rozwinięcia liczby.

          • ,,Bezpiecznie na wsi mamy, bo ryzyko wypadków znamy"

          • 4 marca br. uczniowie naszej szkoły wzięli udział w szkoleniu dla dzieci w zakresie upowszechniania zasad ochrony zdrowia i życia w gospodarstwie rolnym pod hasłem:

            ,,Bezpiecznie na wsi mamy, bo ryzyko wypadków znamy", 

            które przeprowadził pracownik PT KRUS w Koninie, pan Mariusz Sroczyński. Uczniowie obejrzeli prezentację oraz film edukacyjny ,,Gra o zdrowie i bezpieczńestwo w zakresie działalności prewencyjnej". Każdy uczestnik spotkania otrzymał broszury, ulotki czy puzzle związane z tematyka bezpieczeństwa. 

          • Bezpieczny internet

          • Co to jest spam i wirusy komputerowe? Jak unikać złych treści i oszustów internetowych? Jak korzystać z technologii informacyjnych, aby się nie uzależnić? Odpowiedzi na te pytania udzieliły dzieci podczas krótkiego apelu poświęconego bezpiecznemu korzystaniu z komputera i internetu.

          • Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

          • 1 marca przypada Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Święto, jako wyraz hołdu dla żołnierzy drugiej konspiracji, ustanowione zostało przez Sejm 3 lutego 2011 roku. Uczniowie naszej szkoły oddali część bohaterom krótką prazentacją: ,,Chwała Bohaterom".